Ambasadorius E. Bajarūnas: interneto laisvė lemia atvirumą ir skaidrumą

Posted on Tema: BISAC renginiai, BISAC žiniasklaidoje, internetiniai seminarai, naujiena

Originaliai publikuota portale The Lithuania Tribune, 2013 m. spalio 24 d.

E. Bajarunas, Ambassador
Eitvydas Bajarūnas | © LR ambasados Švedijoje nuotrauka

VšĮ Baltijos informacinės visuomenės analizės centro (BISAC) organizuoto internetinio seminaro Diplomatija internete: diplomato rutina metu Eitvydas Bajarūnas, Lietuvos ambasadorius Švedijos Karalystėje, pasidalino savo patirtimi pritaikant informacines technologijas kasdieniniame diplomato darbe ir pabrėžė laisvo interneto svarbą siekiant politinio atvirumo ir skaidrumo. Pasak ambasadoriaus, 21-am amžius yra pragaištis tiems, kurie siekia kontrolės.

„Šių dienų technologijos panaikina sienas ir atstumus, todėl ir diplomatinė tarnyba turi šiomis technologijoms naudotis – jos suteikia skaidrumą. Paslapčia dirbančio diplomato įvaizdis nyksta, to reikia siekti ir toliau, turime tapti pavyzdžiu tiems, kurie siekia skaidrumo naudodamiesi technologijomis,“ sakė E. Bajarūnas.

Ambasadorius taip pat pritarė teiginiui, kad socialiniai tinklai leidžia efektyviau gauti ir skleisti informaciją, pasiekiant aiškiai apibrėžtas tikslines grupes.

Šių dienų technologijos panaikina sienas ir atstumus, todėl ir diplomatinė tarnyba turi šiomis technologijoms naudotis – jos suteikia skaidrumą.
E. Bajarūnas

„Diplomatai nėra tik informacijos skleidėjai – jie taip pat jos ieško. Tokie įrankiai kaip Twitter ir Facebook socialiniai tinklai padeda greičiau surasti aktualiausią informaciją. Tai yra labai svarbu turint omenyje ne tik oficialią politinę informaciją, bet ir naujienas ir komentarus, kuriuos skelbia nevyriausybinės organizacijos, žurnalistai bei kiti šaltiniai,“ tęsė ambasadorius.

„Šiais laikais oficialių komunikacijos kanalų jau nepakanka, todėl minėti įrankiai yra labai svarbūs siekiant pateikti informaciją visuomenei – jie dažnai tampa ir žiniasklaidos straipsnių pagrindu. Pavyzdžiui, kai visai neseniai Rusijos institucijos sustabdė lietuviškų pieno produktų importą dėl tariamų aplinkybių, pats naudojausi socialiniais tinklais siekdamas apie tai informuoti Švedijos ir kitų šalių visuomenes.“

E. Bajarūnas pastebėjo, kad nepaistant technologijų teikiamos naudos ir atvirumo, naudojami įrankiai negalėtų pilnai pakeisti tradicinės diplomatijos.

„Minėti įrankiai yra puikūs, kai nori informuoti žurnalistus ir platesnę visuomenės dalį. Bet tradiciniai komunikacijos kanalai išlieka oficialiu būdu valstybėms ir diplomatams bendrauti tarpusavyje. Galite pastebėti, kad, pavyzdžiui, užsienio reikalų ministrai keičiasi mažiau formalia informacija socialiniuose tinkluose, bet tai yra, kaip minėta, mažiau oficialu ir todėl vyksta tik paviršiuje. Tuo tarpu, visa oficiali ir formali komunikacija vyksta tradiciniais diplomatiniais kanalais.“

Ambasadorius teigė, kad internetas yra labai naudingas savo aprėptimi ir atvirumu, apjungiant skirtingas kultūras ir skleidžiant liberalias vertybes.

„Kuo interneto pagalba esame arčiau vieni kitų, tuo stipresni esame. Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai sutapo su tuo, kad vis daugiau mūsų šalies diplomatų pradėjo reikštis internete. Pradžioje aktyviai komunikavome socialiniuose tinkluose tik keli, bet vėliau buvo pastebėta, kad internetas leidžia pasiekti be galo plačias auditorijas visame pasaulyje, o tai yra itin svarbu nedidelei valstybei. Mūsų šalies diplomatų atsiradimas internete buvo ir yra labai naudingas Lietuvai – tai turėtų būti puoselėjama ir ateityje. Tiesa, mūsų pastangos turėtų būti padvigubintos, turint omenyje, kad 2014 m. Lietuva taps nenuolatine Jungtinių Tautų Saugumo tarybos nare,“ teigė E. Bajarūnas.

*Internetinio seminaro metu išreikštos E. Bajarūno mintys yra jo asmeninė nuomonė ir neturi būtų tapatinama su oficialia Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos ar Lietuvos Respublikos ambasados Švedijoje nuomone.

VšĮ Baltijos informacinės visuomenės analizės centras ir nevyriausybinė organizacija, nagrinėjanti informacinių technologijų įtaką politikai, diplomatijai, tarptautiniams santykiams, pilietinės visuomenės dalyvavimui ir kitoms temoms.